Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej

Parafia MATKI BOSKIEJ ZWYCIĘSKIEJ
w Łodzi

ul. Łąkowa 27 90-554 Łódź

konto bankowe:
PKO B.P. Oddział 5 w Łodzi
12 1020 3408 0000 4902 0157 2288

Zapraszamy małżeństwa sakramentalne naszej Parafii do tworzenia wspólnoty Domowego Kościoła. Wszystkich informacji udziela ksiądz Proboszcz.

   Imieniny:   niedziela, 20 sierpnia 2017 r.    

POMNIK KATYŃSKI

  
W dniu 15 sierpnia 1990 roku, w 70 rocznicę "Cudu nad Wisłą" wmurowano akt erekcyjny pod pomnik. Pomnik Katyński odsłonięto i poświęcono w dniu 16 września 1990 roku.
Był on w owym czasie jedynym i pierwszym w Polsce upamiętnieniem katyńskim stojącym na otwartej przestrzeni miejskiej.
Usytuowany został w centrum miasta łodzi na skwerze przy ulicy Łąkowej w pobliżu kościoła p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, wybudowanego jako votum łodzian za zwycięską walkę z bolszewikami w 1920 roku. W cokole pomnika umieszczono urny z ziemią z dołów śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje i wyposażono go w znicz gazowy "wieczny ogień".
Wszystkie prace (projektowo-kosztorysowe, budowlane, gazowe, oświetlenie) przy pomniku wykonali w darze - członkowie Stowarzyszenia, synowie osób pomordowanych. Autorem i wykonawcą rzeźby pomnika jest artysta-rzeźbiarz Włodzimierz Ciesielski.
Pomnik został zbudowany w rekordowo krótkim czasie, niecałego roku. Budowę sfinansowano ze składek członków i pozyskanych środków z emisji specjalnie wydanych "cegiełek".
Odsłonięcia pomnika dokonały Panie Wdowy Katyński, natomiast symboliczny ogień zapalili prawnukowi pomordowanych. Pomnik poświęcił bp Władysław Ziółek - Ordynariusz Diecezji Łódzkiej w asyście ks. prałata prof. Zdzisława Peszkowskiego - kapelana Rodzin Katyńskich oraz duchownych wyznań: ewangelickiego, prawosławnego i mojżeszowego.
Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Katyńskiego odbyła się z ceremoniałem wojskowym z udziałem pocztów i kompanii wojska, policji, straży pożarnej i harcerskich z ZHR i ZHP.
Następnie w roku 1995 i 2000 - w 55. i 60. Rocznice dokonania zbrodni katyńskiej, przy pomniku odsłonięto i poświecono tablice epitafijne, upamiętniające ok. 400 osób zamordowanych spośród rodzin członków Stowarzyszenia. Tablice tworzące z pomnikiem kompozycyjną całość, zostały zgrupowane w 4. kamiennych blokach: Katyń - Kozielsk, Charków - Starobielsk, Miednoje - Ostaszków i miejsca nieznane Ukraina - Zachodnia i Białoruś - Zachodnia, zawierają imiona i nazwiska oraz stopnie zamordowanych.
W 2006 roku na wniosek Stowarzyszenia, Rada Miejska w Łodzi, miejscu na którym usytuowano pomnik nadała nazwę Plac Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na placu tym i przed Pomnikiem Katyńskim odbywają się uroczystości związane z rocznicami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (kwiecień), Święta Wojska Polskiego (sierpień) oraz agresji Rosji Sowieckiej na Polskę (wrzesień).Spotkanie zaintresowanych małżonków
Informacje u księdza Proboszcza.
Zapraszamy!!!
projekt i wykonanie serwisu: Maciej Wojciechowski uwagi techniczne: maciekw@mnc.pl